logo

Барикело печели Гран при с асистенцията на Шумахер

-- В съзнанието на Михаел Шумахер днешното провеждане на Гран При на САЩ на Индианаполис Мотор Спидвей беше повод за плащане на дълг.

След като петото си първенство във Формула 1 вече е зашито и мястото му в спортните рекорди е осигурено, Шумахер успокои газта на светкавичното си Ферари в последната обиколка, за да позволи на своя съотборник Рубенс Барикело да дърпа заедно.

Това, което Шумахер предвиждаше, в рядък жест на великодушие в моторните спортове, беше завършване рамо до рамо за Ферари, което ще спечели второто място в шампионската надпревара за сезона за Баричело. По-важното, помисли си той, би било погрешно, че тандемът на Ферари беше извършил, макар и по команда на отбора, в последната обиколка на Гран при на Австрия на 12 май. В това състезание Барикело, който водеше от самото начало, беше нареди да се отдръпне и да остави Шумахер да победи.

Днес в Индианаполис Шумахер и Баричело откриха, че оркестрирането на завършване рамо до рамо при 190 мили в час не е толкова лесно. Техните ферарита преминаха над финалната линия толкова равномерно, че нито един пилот не знаеше кой е спечелил, докато системата за измерване на времето не обяви Баричело за победител с 0,011 секунди - най-близката разлика в историята на Ф1.

Но в усилията си да поправи грешка днес, Шумахер създаде измамен финал. И по този начин той отново разпали разгорещения дебат във FI състезанията този сезон относно традицията на „отборни поръчки“ – по същество практиката да се нарежда на един пилот да хвърли финиша, за да се гарантира, че неговият съотборник ще завърши по-добре.

Шумахер побърза да обясни, че решението да се забави в последните два завоя е негово - не на мениджъра на отбора на Ферари Жан Тод, който беше наредил спорния резултат в Австрия.

„Не се чувствах особено доволен от случилото се в Австрия, но от гледна точка на решението, което трябваше да вземем по това време, разбрах и двамата го разбрахме“, каза Шумахер. „И да бъда честен, с това, което се случи сега, чувствам, че до известна степен изравнявам това и чувствам, че мога да му върна нещо, където заслужаваше да спечели. Не бяхме планирали да правим това. Просто се случи.

Победата беше пета в кариерата на Баричело. И това продължи забележителната доминация на Ферари в спорта през този сезон. Днешният резултат беляза осмия финал 1-2 за Ферари този сезон и четвъртия пореден финал за отбора с 1-2. Ферари спечели 14 от 16 състезания тази година, включително последните девет поредни. Шумахер, който е без аналог като състезател, завърши шампионата за сезона за рекордно време, печелейки петата си световна титла на Гран при на Франция през юли. С днешния резултат Баричело затвърди второто място в класирането, разширявайки общия си брой точки извън обсега на колумбиеца Хуан Пабло Монтоя с само едно оставащо състезание.

Днес в Индианаполис Ферари боядиса града в червено, като нито един автомобил не беше изправен пред предизвикателство през целия ден.

Шумахер и Барикело се класираха първи и втори, като формираха Ferrari замах на първия ред. И те бяха единствените двама пилоти, които водеха по време на състезанието от 73 обиколки, като Барикело пое, когато Шумахер се хвърли в бокса за свежи гуми и гориво.

След това двамата излязоха от пилотските си кабини и си размениха топла прегръдка в лентата на победата. Баричело каза, че няма никакви опасения за победата.

„Не мисля, че ще се притеснявам, като си помисля, че Майкъл ме пусне, и това и това“, каза Баричело. „Днес беше разплата. Напълно съм доволен от ситуацията.

Резултатът беше приветстван от хиляди по трибуните. Въз основа на броя на националните знамена, които феновете развяваха, тълпата от 125 000 беше доминирана от южноамерикански партизани, които крещяха особено силно за бразилците Баричело и Монтоя от Колумбия, които завършиха четвърти.

Но имаше и много мрънкания относно манипулирания резултат – особено сред журналистите. И това явно накара завършилия на трето място Дейвид Култхард да се притеснява.

Култхард държеше своя McLaren-Mercedes през целия ден, но така и не успя да го изпревари. Запитан как го накара днешният резултат да се почувства, Култхард, който е шотландец, отговори: „Наистина бих искал, какво е това, Петата поправка или нещо, което пледираш тук? Знаеш ли, просто не искам. . . Можете ли да ми позволите да не отговарям на това, моля?

По отношение на зрелищността, третото провеждане на Гран при на САЩ в Индианаполис беше нещо красиво. Той привлече супермодела Хайди Клум, която се разхождаше по бокса заедно с президента на Индианаполис Спидвей Тони Джордж; Телевизионният актьор Антъни Едуардс, звезда от 'ER;' и група зяпачи и зяпащи, които изглеждаха така, сякаш са слезли от страниците на Elle и GQ.

Клаксоните загърмяха и тълпата скандираха „МОН-ТОЙ-Я!“ 'ПОН-ТОЙ-Я!' тъй като пилотите взеха обиколки преди състезанието.

И самият звук и гледка на 20 F1 автомобила, които се изстрелват от стартовата решетка от изправено положение, увеличавайки от 0 до 60 мили в час за 2,6 секунди, треперещи нервите и тялото.

Но единствената драма беше дали предстоящата обиколка на Шумахер ще бъде по-бърза от предишната му. Шумахер настоя в изказванията си след това, че задържането на Баричело зад себе си днес е по-трудно, отколкото изглежда. Докато, разбира се, не избра да не го прави.

Запитан дали не трябва да се опитва да побеждава през цялото време, Шумахер направи пауза. „Знаеш ли, аз мисля, че животът е да бъдеш честен и честен“, каза Шумахер. — И това искам да бъда.

Рубенс Барикело печели Гран При на САЩ с 0,011 секунди, най-близкият финал във Формула 1 досега. „Днес беше разплата. Напълно съм доволен от ситуацията“, каза Рубенс Баричело, отпред, който изпревари Михаел Шумахер и Дейвид Култхард.